تبلیغات
..::بارسلونا/داوید ویا/اسپانیا::.. - انقلاب تاکتیکی بارسلونا!
پنجشنبه 3 شهریور 1390  04:24 ب.ظ
توسط: سیاوش

حالا میفهمم چرا پپ گواردیولا علاقه ای به خرید مدافع وسط نداشت!

و در عوض انقدر روی خرید سسک فابرگاس پافشاری میکرد!

این مقاله خیلی حرفه ای نوشته شده!

واقعا با این بخش موافقم که بکار بردن هافبک دفاعی توی دفاع خیلی

موثر و مفید واقع میشه!

-

آریگو ساکی مربی خلاقی که میلان را به دو قهرمانی اروپا رسانده است معتقد است که پیشرفت بعدی در دنیای فوتبال منجر خواهد شد که کل زمین به محوطه هافبک تبدیل شود. تیمی که داعیه نبوغ تاکتیکی دارد این امکان را دارد که ترکیب خود را به نحوی تعیین کند که بازیکنان در تمامی مناطق به نوعی هافبک باشند در نتیجه فضاها را به هم نزدیک کرده و پاسهایی با دقت بالاتر به هم می دهند، از توپ با درک بهتری استفاده می کنند و آنرا بهتر به حرکت در می آورند.

او در مصاحبه ای با نویسنده کتاب "معکوس کردن هرمها" بر این نکته تاکید کرد که ازدیاد بازیکنان متخصص از روان شدن بازی گروهی جلوگیری می کند. مثلا بازیسازی مثل زیدان به حضور بازیکنی مثل ماکله له نیاز دارد.

ساکی گفت برای پیشرفت فوتبال تمام خصوصیتها باید در بازیکنان جمع شوند. بسیار ضروری است تا حالت تک تخصصی را از بین برده و تمام خصوصیات را در بازیکنان حل کنیم. محل بازی آنها مهم نیست.  درست مثل توتال فوتبال هلند که در دهه های 1960 و 70 توسط رینوس میشل و یوهان کرویف با تغییراتی ارائه شد. بازیکنان به صورت ظاهر در پستهای خود باشند ولی باید بتووانند به خوبی پرس کنند، بازی خوانی خوبی داشته باشند، جای خالی هم تیمی هایشان را پر کنند و کمبود در هر نقطه از زمین را برطرف کنند.

بازیکنانی که گواردیولا در اختیار دارد، اشتیاق آنها برای رسیدن به ایده آلها و پشتکار آنها باعث شده است که بارسلونا تیمی باشد که بتواند ایده ساکی را پیاده کند و به خدمت گرفتن سسک فابرگاس می تواند جدا از یک خرید موفق به رسیدن به این مدل کمک کند. با حضور سسک بارسا می تواند تیمی از هافبکها را تشکیل دهد و فضا و توپ را در اختیار تام خود قرار دهد.

حضور فابرگاس می تواند باعث حذف تدریجی کارلس پویول گردد نه سرخیو بوسکتز یا چابی و یا تیاگو آلکانتارا. او می تواند یک رهبر تمام عیار باشد و نبض بازی بارسا را در اختیار داشته باشد، ولی از اول در مورد این نقشِپویول تردید وجود داشت. هر سال یک ایراد کار این مرد مستحکم مشخص می شود. جایگزین او در تیم در وهله اول به صورت تدریجی و در پایان به صورت کامل فابرگاس خواهد بود.

دنی آلوس و لئو مسی به خوبی با هم در انتقالها همکاری می کنند. آنها تعریف پستهای خود را تغییر داده اند. سسک این کار آنها را تکمیل می کند. 

بارسلونا با جایگزینی فابرگاس با پویول چگونه خواهد شد؟


 

دروازه بان

ویکتور والدس


دفاع راست
دفاع مرکزی
دفاع میانی
دفاع چپ

دنی آلوس

سرخیو بوسکتس

جرارد پیکه

آدریانو


هافبک میانی
هافبک میانی
هافبک میانی

سسک فابرگاس

ژاوی

آندرس اینیستا


مهاجم راست
مهاجم مرکزی
مهاجم چپ

الکسیس سانچس

لیونل مسی

داوید ویا
 

استفاده گواردیولا از هافبکهای دفاعی در دفاع وسط تعجب همگان را برانگیخته است کاری که او با یحیی توره، سرخیو بوسکتز و خاویر ماسکرانو انجام داده است تا اثبات کند که در واقع آنها می توانند این کار را انجام دهند. بارسا این کار را در فینالهای چمپیونز لیگ دوبار انجام داده است و این در حالی بوده که مدافعان خود را روی نیمکت در اختیار داشته است. در ضمن این استفاده از هافبک به عنوان دفاع وسط عمدی بوده و این کار را برای تبدیل شدن به مدل ساکی راحتتر می کند.

بوسکتز در دفاع وسط در طول بازیهای پیش فصل بازی کرده، ماسکرانو در فینال ومبلی در پست دفاع وسط بازی کرد و بازی خوب او در کنار جرارد پیکه در ذهن همه نقش بسته است. نقش دفاع میانی در سیستم بازی بارسا کامل می شود او یک پاسور، توپ گیر و بازیساز خواهد بود.

فابرگاس در ترکیب ابتدایی در خط هافبک قرار می گیرد و این درحالی است که بوسکتز یا ماسکرانو در دفاع وسط بازی خواهند کرد. آنها توانایی های دفاعی مناسبی دارند: سرعت مناسب و قدرتمند در توپهای هوایی و این در حالیست که دفاع وسط حرفه ای این مهارتها را باهم ندارد و در ضمن مگر بارسلونا قرار است در کل بازی چقدر دفاع کند.آنها به صورت رایج در تمام بازیهایشان بالای 70 درصد تصاحب توپ را دارندو هجوم روی دروازه آنها به ندرت اتفاق میفتد. 

بارسا بازیکنان تک پستی را نمی خواهد.


مارتین کاسرس
زلاتان ابراهیموویچ
دیمیترو چیگرینسکی

 

مارتین کاسرس، انریکه و گابریل میلیتو بازیکنانی بودند که در تابستان از بارسا جدا شدند. این کار در ادامه روند جدایی زلاتان و چیگرینسکی بود. زلاتان با سیستم بازی بارسلونا هماهنگ نیست و چیگرینسکی هیچوقت در حدواندازه های بازیکن بارسا ظاهر نشد. با اینکه بسیار وفق‌پذیر بود و بازیکن دوپسته ای محسوب می شد. گواردیولا کم کم دیگر علاقه ای به حضور بازیکنان تخصصی در تیم ندارد و در فکر این است که کل تیم را به هافبک تبدیل کند. تصاحب سریع توپ، پاسهای سریع، و بازیکنانی که همه توانایی بازیسازی را دارند.

پویول و دیگر بازیکن با سابقه بارسا یعنی اریک آبیدال و همین طور داوید ویا تنها استثنا این قانون بودند. این دو مدافع کم کم کنار گذاشته خواهند شد چون بارسا با در اختیار گرفتن آدریانو که یک هافبک است اورا یک خط عقبتر آورده و در خط دفاعی از او استفاده می کند، داوید ویا هم که به عنوان یک مهاجم نوک خریداری شد اگر در فرم خوب خود باشد می تواند در کل پستهای تهاجمی بازی کند و یا حتی هافبک هم باشد.

سسک به خانه باز نگشته است که چانشین چابی شود که این عنوان برازنده آلکانتارا است بلکه او به منظور جانشینی پویول به بارسلونا آمده است تا بارسلوتا یک سلطنت جدید را آغاز کند. ما بر لبه توتال فوتبال قرار داریم، تیم رویایی کرویف و سابقه 30 ساله لاماسیا باید همه در یک تیم جمع شوند.

بهترین تیم دنیا، بازی روان، استفاده از کل فضای زمین، نزدیک کردن فضاها به هم، پس گرفتن توپ به محض از دست دادن آن و ... اینها بسیار مشکل هستند ولی بارسلونا با فاصله زیادی نسبت به سایر رقبا می تواند به این تکامل دست پیدا کند.

کاملا موافقم! 100 درصد! من معتقدم این سبک جدید بارسلونا

تیم رو فوق العاده رویایی میکنه تا جایی که همه به این ایمان برسن

که بارسلونای 2010-2015 بهترین تیم تاریخه!


  • آخرین ویرایش:-

Website Widgets